KTT : KDE Tengwar Tool umożliwia transkrypcję tekstu pisanego alfabetem łacińskim na zapis tengwarem z wykorzystaniem fontów zgodnych z układem klawiatury Daniela Smitha. Informacje o piśmie tengwarowym, jego konstrukcji i zastosowaniach w różnych językach jak również o fontach Smitha i konieczności używania programów transkrypcji znajdziesz na stronie Tengwar Fëanora.

Dzięki wykorzystaniu kodu silnika transkrypcji Narmacil możliwości programu KTT obejmują zarówno transkrypcję z pisma tengwarowego na alfabet łaciński jak i transkrypcję odwrotną. Transkrypcja odbywa się zawsze zgodnie z zasadami zapisanymi w wybranym pliku reguł. KTT obsługuje zarówno pliki reguł w formacie MOD (stary (pierwotny) format używany w programie TengwarScribe) jak i TMF (format wprowadzony wraz z silnikiem Narmacil w wersji 2.0 programu YaTT).

Dokładniejszy opis programu można znaleźć w Podręczniku KTT (również dostępnym online), niestety aktualnie wyłącznie w wersji angielskiej.

W celu wykorzystania możliwości programu oprócz posiadania plików reguł transkrypcji dla wybranych języków, musisz mieć również zainstalowane tengwarowe czcionki TTF zgodne z układem Daniela Smitha (Tengwar Quenya, Tengwar Sindarin, Tengwar Noldor, Tengwar Parmaite lub Tengwar Cursive).

KTT działa wyłącznie w środowisku KDE 3.0+ systemu Linux. Aktualnie dostępna jest wersja w języku angielskim i polskim.

KTT : KDE Tengwar Tool jest wolnym oprogramowaniem; możesz go rozprowadzać dalej i/lub modyfikować na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, wydanej przez Fundację Wolnego Oprogramowania - według wersji 2 tej Licencji lub (według twojego wyboru) którejś z późniejszych wersji.
KTT : KDE Tengwar Tool rozpowszechniany jest z nadzieją, iż będzie użyteczny - jednak BEZ JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI, nawet domyślnej gwarancji PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ albo PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONYCH ZASTOSOWAŃ.
W celu uzyskania bliższych informacji sięgnij do Powszechnej Licencji Publicznej GNU.