:: tengwar na PC : programy

Tengwar Scribe
TengScrb.exe (2.3MB)


Tengwar Mode Editor
ModeEdit.exe (2.2MB)
  Tengwar Scribe
autor: Måns Björkman[->]
system: MS Windows

Jest to pierwszy i bardzo długo (zanim nie powstał YaTT) podstawowy program umożliwiający transkrypcję tekstu pisanego alfabetem łacińskim (czyli tak jak to co czytasz w tej chwili) na zapis tengwarem. Program posiada podstawowe funkcje edycyjne i obsługuje pliki w formatach TXT i RTF. Umożliwia to łatwe, automatyczne tłumaczenie długich tekstów i całych dokumentów. Tekst wynikowy tworzony jest w oparciu o wybrany zestaw reguł uwzględniających kontekst w jakim dana litera występuje, czyli w zależności od tego jaka jest następna litera lub poprzednia tengwa (pliki MOD). Standardowo dostarczane są pliki reguł dla języków: quenya, sindarin, czarna mowa i angielski, jednak przy użyciu dodatkowego programu Tengwar Mode Editor można zdefiniować praktycznie dowolne reguły, czyli przystosować program do obsługi dowolnego języka. Polecam też przygotowany przeze mnie zestaw reguł dla języka polskiego (aktualnie w wersji 1.02).
 
YaTT
www.jadro.cz/tengwar
  YaTT: Yet Another Tengwar Tool
autor: Tomáš Němec (BLiZZARD)[->]
system: MS Windows

Program działa na podobnej zasadzie jak Tengwar Scribe i korzysta z tych samych plików reguł (MOD). Wynik transkrypcji tego samego tekstu jest identyczny jednak dzięki YaTT uzyskuje się go znacznie szybciej. Ponadto program umożliwia tłumaczenie w obie strony - na lub z tengwaru. Jest to aktualnie jedyny znany mi program posiadający taką możliwość. Niestety reguły tworzone za pomocą programu Tengwar Mode Editor dla Tengwar Scribe nie są 100% skuteczne w konwersji odwrotnej - mimo to wynik powinien być łatwy do odczytania.
Począwszy od wersji 2.0 YaTT jest oparty o silnik transkrypcji Narmacil (quenya: ognisty miecz). Silnik ten jest znacznie szybszy od poprzednich wersji[->] oraz dodatkowo wspomaga nowy dwukierunkowy format pliku reguł - TMF, który likwiduje wspomniane wyżej niedogodności starych plików MOD przy transkrypcji odwrotnej. Tworzenie plików TMF jest możliwe dzięki programowi Tengwar Mode Editor 2 w sposób analogiczny jak w programie Tengwar Mode Editor dla Tengwar Scribe.
YaTT nie korzysta z formatu RTF ale oferuje rozbudowane możliwości współpracy z innymi programami, zwłaszcza MS Word (automatyczna transkrypcja dokumentu otwartego w Wordzie). Dodatkowo program obsługuje słowniki zapisane w formacie XML wg standardu TEI[->]. Z programem standardowo dostarczane są słowniki quenya<->angielski i sindarin<->angielski.
YaTT posiada wiele wersji językowych, w tym również wersję polską (mojego autorstwa).
 
YaTT lite / linux
www.jadro.cz/tengwar
  YaTT lite
autor: Tomáš Němec (BLiZZARD)[->]
system: Linux, Unix, MacOS X, inne

Lekko okrojona wersja programu YaTT wydana na licencji GNU GPL. Program napisany jest w C++ z wykorzystaniem biblioteki Qt[->], więc teoretycznie można go skompilować na dowolnym systemie operacyjnym, na którym jest dostępna ta biblioteka. Od wersji 2.0 YaTT Lite oparty jest na silnik Narmacil tak samo jak YaTT. W porównaniu do wersji pełnej, w wersji lite brak integracji ze środowiskiem systemu operacyjnego, dodatkowych pluginów umożliwiających zapis np. w formacie HTML lub PDF oraz obsługi wielu wersji językowych interfejsu.
 
ttt w konsoli Linuksa
www.jadro.cz/tengwar
  TTT: Tiny Tengwar Tool
autor: Tomáš Němec (BLiZZARD)[->]
system: MS Windows (tryb tekstowy), Linux (tekstowy)

Program działający w trybie tekstowym (linia komend MS Windows lub konsola Linuksa) - opcje transkrypcji oraz plik wejściowy i wyjściowy określa się za pomocą przekazanych w linii komend parametrów. Wykorzystanie silnika Narmacil powoduje, że mimo ubogiej warstwy interfejsu, program posiada takie same możliwości dwukierunkowej transkrypcji jak YaTT.
 
KTT
tengwar.art.pl/ktt
  KTT: KDE Tengwar Tool
autor: Michał Świątkiewicz (MiMaS)
system: Linux (KDE)

Program dla środowiska KDE[->] systemu Linux oparty na silniku Narmacil podobnie jak dwa powyższe.
Projektowi KTT poświęcam osobną stronę.
 
Teng w konsoli Linuksa
tengwarformal.limes.com.pl/teng/
  Teng
autor: Michał Nowakowski (Miszka)[->]
system: Linux (tekstowy)

Program rozprowadzany jako wolne oprogramowanie na licencji GNU GPL wraz ze źródłami w języku Free Pascal. Działa w trybie tekstowym - opcje transkrypcji określa się za pomocą parametrów przekazanych w linii komend. Teng korzysta z nowego silnika transkrypcji - OTTE (Object-oriented Tengwar Transcription Engine) o niespotykanej dotąd szybkości transkrypcji. Można go używać nie tylko dla tengwaru, ale wszelkich innych alfabetów, których transkrypcja może być opisana przez pliki reguł MOD. Pakiet zawiera również wspomagające programy narzędziowe, np. mod2txt i txt2mod.
 
WinTeng
tengwarformal.limes.com.pl/teng/
  WinTeng
autor: Michał Nowakowski (Miszka)[->]
system: MS Windows

Program rozprowadzany jako wolne oprogramowanie na licencji GNU GPL wraz ze źródłami w Delphi. Jest to przede wszystkim demonstracja możliwości silnika transkrypcji OTTE — program cechuje stosunkowo ubogi interfejs użytkownika i brak rozbudowanych opcji dodatkowych.
 
Tengwar Typewriter
tngtyp12.zip (28kB)
  Tengwar Typewriter
autorzy: Lasse i Antti Rasinen
system: MS Windows

Program działający na zasadzie maszyny do pisania - tekst „wstukuje się” klikając kolejno klawisze z poszczególnymi literami; wynik można skopiować do innego programu przez schowek. Ze względu na taki sposób obsługi nadaje się do pisania praktycznie tylko krótkich tekstów. Program obsługuje czcionki zgodne z układem Daniela Smitha, ale niestety posiada pewien błąd - całkowicie źle przyporządkowane znaki numeryczne.. Istnieje możliwość obsługi dowolnego języka, a właściwie dowolnego przypisania liter do tengwarów. Z programem dostarczone jest kilka podstawowych układów: quenya, sindarin, pismo Beleriandu, angielski i fiński. Dodatkowy program Tengwar Typewriter Keymapping Editor umożliwia zdefiniowanie własnych układów - takich jak przygotowany przeze mnie układ klawiatury dla języka polskiego. Program do uruchomienia potrzebuje biblioteki vbrun100.dll.
 
Tengwar Macros for MS Word 97
TengwarMacros_v19F.zip (371kB)
  Tengwar Macros for Microsoft Word
autor: Daniel Steven Smith[->]
system: MS Windows

Szablon dla programu MS Word od wersji 97 wzwyż zawierający zestaw makr ułatwiający pisanie tengwarem. Po zainstalowaniu dostępny jest pasek narzędziowy, dzięki któremu można otworzyć okno wprowadzania tengwaru w trybie specyficznym dla języków: quenya, sindarin, pismo Beleriandu oraz angielski z użyciem tehtarów (styl 'tengwar/tehtar') lub bez (styl 'pełny'). Wprowadzanie tekstu odbywa się poprzez wybór odpowiednich klawiszy symbolizujących tengwary i tehtary (w sposób podobny jak w programie Tengwar Typewriter). Wpisywany tekst wstawiany jest automatycznie w otwarty dokument Worda. Oczywiście do poprawnego działania konieczne jest zainstalowanie fontów tego autora. Ciekawostką jest możliwość osobnego ustalenia koloru tengwarów i tehtarów we wpisywanym tekście.

do góry