:: przykłady : pierścień

Inskrypcja na Pierścieniu Rządzącym [DTS7[->]] to jedyny znany przykład tekstu pisanego w Czarnej Mowie. Zapisany został „ognistymi literami”, czcionką ozdobną i wydłużoną, jednak bez wątpienia jest to pismo tengwarowe. Jak mówi Gandalf w drugim rozdziale pierwszej księgi „Władcy Pierścieni”: „To starożytny alfabet elfów, lecz słowa są w języku Mordoru”. Są to słynne dwa wersy stanowiące część Zaklęcia Pierścienia dającego Sauronowi władzę i nieśmiertelność:

  ash nazg durbatulúk ash nazg gimbatul  
ash nazg thrakatulúk agh burzum-ishi krimpatul
Tłumaczenie (wg Marii Skibniewskiej):
Jeden pierścień, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać

Jak widać w czarnej mowie inaczej niż w quenyi tehtę zapisuje się nad następną tengwą. Na uwagę zasługuje też wykorzystanie tehty o zamiast u oraz wprowadzenie specjalnych tengwarów z wydłużonym telco, nie występujących w podstawowym alfabecie Fëanora, dla oznaczenia dźwięków sh i gh.

Dygresja:
W polskim wydaniu „Władcy Pierścieni” z roku 1990 obrazek przedstawiający „ogniste litery” został wydrukowany „do góry nogami”! Podobnie zresztą jak obrazek pierścienia na tylnych okładkach wszystkich trzech tomów... Fakt tej pomyłki najczęściej pozostaje nie zauważany przez czytelników, tym bardziej, że w wydaniu tym brakuje Dodatku E o alfabetach... :-)