:: przykłady

Przykłady tekstów zapisanych tengwarem znajdujemy oczywiście głównie w publikacjach Tolkiena - w samym „Władcy Pierścieni” (inskrypcja na Pierścieniu Rządzącym, inskrypcja na Drzwiach Durina, napisy na okładce i stronie tytułowej oraz opis tengwaru w dodatku E), w innych książkach jak np. w zbiorze pieśni „The Road Goes Ever On” (wiersze Namárië i A Elbereth), w listach, na ilustracjach i wielu innych. Wiele przykładów i opisów pisma tengwarowego znajdujemy w tekstach Tolkiena opublikowanych przez jego syna, Christophera Tolkiena, w 12 tomowym cyklu „The History of Middle-earth”. Tengwarowe manuskrypty i ilustracje autorstwa J.R.R.Tolkiena były również publikowane w czasopismach poświęconych językom elfów - np. Parma Eldalamberon[->] i Vinyar Tengwar[->].

Spis wszystkich istniejących w literaturze oryginalnych tekstów zapisanych tengwarem zawiera The Mellonath Daeron Index of Tengwar Specimina (DTS)[->].

Jednak oprócz przykładów stworzonych (lub jedynie zaprezentowanych) przez Tolkiena powstało i wciąż powstaje wiele nowych tekstów pisanych tengwarem w wielu językach i z wykorzystaniem najróżniejszych zasad zapisu.