Alcarin Tengwar, Freetengwar Font Project, GNU FreeFont i Alcarin Tengwar to nazwy używane dla tego kroju pisma. Czcionka Alcarin Tengwar nie jest oficjalnie związana z Tolkien Estate ani z Brill. Jej elementy graficzne nie pochodzą od żadnego z nich. Jeśli jednak chcesz używać jej do pisania tekstu, możesz pobrać bezpłatną wersję ze strony Alcarin Tengwar Font Project.

Czcionka Alcarin Tengwar

Czcionka Alcarin Tengwar jest nowoczesną odmianą klasycznego kroju Tengwar, który jest oparty na fikcyjnym systemie pisma stworzonym przez J.R.R. Tolkiena. Ma wiele cech podobnych do kroju Brill, w tym naukowy ton i wyjątkową dostępność. Czcionka została zaprojektowana do użytku akademickiego i jest objęta licencją Open Font License 1.1. Jeśli jesteś fanem twórczości Tolkiena, prawdopodobnie zechcesz zapoznać się z tą czcionką.

Czcionka tengwar wykorzystuje system poligraficzny z wieloma ortografiami zwanymi trybami. Niektóre tryby używają /tS/ i odpowiednich glifów do tworzenia podstawowych spółgłosek. Inne tryby używają /k/ jako zamiennika dla /t/. Niektóre glify tengwaru mają podniesione trzony. Mogą one być przydatne do rozróżniania samogłosek w niektórych słowach. Glify te są również czasami używane w alfabetach opartych na alfabecie łacińskim.

Free Tengwar Font Project

Free Tengwar Font Project to projekt mający na celu stworzenie rodziny czcionek zgodnych z Unicode. Oryginalna czcionka Tengwar Telcontar została stworzona przez Johana Winge. Podczas tworzenia tej rodziny czcionek, projekt FreeTengwar używał czcionki FreeMono z 2009-01-04 GNU FreeFont. Projekt ten kontynuuje tradycję udostępniania wysokiej jakości czcionek bez ponoszenia kosztów.

Czcionka ta zawiera punkty kodowe zdefiniowane przez Free Tengwar Font Project. Osadzenie ich w dokumencie nie czyni go objętym licencją GNU GPL; wyjątek nadal obowiązuje. Jednakże, jeśli zmodyfikujecie czcionkę, możecie unieważnić wyjątek przez umieszczenie w niej obcych znaków. W takich przypadkach warto użyć opcji -no-default-features. Zapobiegnie to renderowaniu przez czcionkę obcych znaków w dokumencie.

Projekt darmowej czcionki Tengwar ma kilka cech. Jest kompatybilna z systemami Windows i Linux i jest przeznaczona do użytku na pulpicie. Jest dostępna w języku angielskim i została zaktualizowana 16 maja 2022 r. The Free Tengwar Font Project ma ocenę użytkowników na poziomie 2.3. Ponadto obsługuje systemy Mac i Linux. Ponadto, lista dyskusyjna projektu jest otwarta dla członków. Z członkami listy dyskusyjnej można się kontaktować przez wiadomości osobiste.

Czcionka Alcarin Tengwar Telcontar

Czcionka Alcarin Tengwar została zaprojektowana tak, aby pasowała do kroju Brill, zaprojektowanego przez Tiro Typeworks. Brill, znany z naukowego tonu i dużych możliwości OpenType, jest popularnym wyborem wśród naukowców. Krój Tengwar ma wygląd podobny do Brill, ale posiada unikalne cechy. Choć krój ten został początkowo opracowany jako uzupełnienie Brilla, obecnie został przerobiony na samodzielny krój pisma.

Ale choć pismo Tengwar jest oparte na łacinie, nie ma jeszcze oficjalnej strony kodowej. Mimo starań posiadłości Tolkiena, pismo to nie zostało gruntownie przebadane. W posiadłości wciąż odkrywane są nowe materiały. W związku z tym zestaw znaków Tengwaru jest celem ruchomym. Na szczęście pan Kłoczko jest twórcą czcionek, który posiada rozległą wiedzę na temat pisma tengwarskiego.

GNU FreeFont

Projekt FreeTengwar został założony przez Johana Winge’a i ma na celu stworzenie rodziny uniwersalnych krojów pisma tengwar, narzędzi i dokumentacji dla użytkowników. W roku 2009 projekt zakończył pomyślnie testy na większości głównych systemów operacyjnych i jest dostępny do bezpłatnego pobrania. Projekt obejmuje również szeroki zakres liter łacińskich i run. Dzięki temu powinna być używana jako standardowa czcionka w edytorach tekstu.

Jednak licencje na czcionki są często mylące i sprzeczne. Choć darmowa dystrybucja może wydawać się dobrym rozwiązaniem, nie jest zgodna z tym, jak czcionki są używane w pracach pochodnych. Niektóre licencje udostępniają czcionki bezpłatnie, ale nakładają ograniczenia na inne swobody, takie jak nadawanie nazw czcionkom pochodnym. Aby tego uniknąć, najlepiej jest używać licencji GNU FreeFont. Oto jak przekonwertować licencję GNU FreeFont na licencję OFL.