Jeśli kiedykolwiek chciałeś poznać historię Tengwaru, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule omówimy historię Tengwaru, w tym wynalazek Feanora i przyjęcie go przez Noldorinów. Omówimy także jego odmiany i adaptacje do innych języków. Zanim jednak zajmiemy się historią Tengwaru, przyjrzyjmy się jego wymowie. W tym artykule omówimy wymowę Tengwaru w jego formalnych nazwach quenejskich i numenejskich.

Wynalazek Feanora

W historii Noldorów wynalazek Feanora stał się symbolem ich oporu wobec Morgotha. W tym celu Feanor zebrał Noldorów w Tirionie, roszcząc sobie prawo do władzy królewskiej po zmarłym ojcu. Był to czyn, który wzbudził nienawiść wśród Noldorów i podburzył ich do walki z Morgothem. Zachęcił ich także do powrotu do krainy, w której się przebudzili, gdzie zebrał ich Feanor.

Feanor był najstarszym synem Finwe, pierwszego króla Noldorów. W Pierwszej Erze był najsłynniejszym rzemieślnikiem, złotnikiem i wojownikiem. Do jego największych osiągnięć należało wynalezienie pisma tengwarskiego i stworzenie Silmarilów, a także wykonanie Pantiri. Posiadał też najwspanialsze atrybuty fizyczne i miał najbystrzejszy umysł. Mimo tych wielkich osiągnięć Feanor miał wiele wad. Był osobą skupioną na sobie i dumną, ale miał silne poczucie ego.

Przyjęcie przez Noldorinów

'Finwe’ było pierwszym odnotowanym imieniem człowieka w języku Noldorinów i do dziś jest powszechnie używane jako imię pospolite. Imię to związane jest z Feanorem, nominalnym monarchą Noldorów. Feanor zginął w bitwie z Vanyarami, a jego syn Fingolfin został niekwestionowanym władcą Noldorów. Przed adopcją Finwe istniało wiele książęcych rodów Noldorów, w tym Glorfindel z Gondolinu i Gwindor z Nargothrondu. Żaden z tych domów nie posiadał jednak królestwa w świecie Noldorów, a wszystkie domeny Noldorów były rządzone przez bezpośrednich potomków Finwe.

Noldorowie byli potomkami starożytnych elfów. Ich nazwa, Noldorin, oznacza „tych, którzy wiedzą”. Początkowo Noldorowie zamieszkiwali kontynent Eldamar, a większość Noldorów uciekła do Śródziemia wraz z Finwe i jego najstarszym synem Feanorem po tym, jak Morgoth zniszczył Eldamar. Noldorowie byli drugimi co do wielkości Elfami po Tolkienach.

Modyfikacje

W Śródziemiu istnieje wiele odmian słowa „tengwar”, a każda z nich ma swoją własną, niepowtarzalną historię. Litery Tengwaru, składające się z dwóch części, telco i luva, są oparte na rodzinie liter Sarati. Litery te różnią się kształtem i artykulacją, a ich wartości zostały zmodyfikowane tak, by odpowiadały potrzebom różnych języków. Te różnice w brzmieniu i artykulacji nazywane są „modyfikacjami”.

Feanor, w Pierwszej Erze Ardy, wynalazł alfabetyczny system pisma Tengwar. Zainspirował się Sarati Rumila Loremastera i opracował specjalne układy pasujące do każdego z języków Valinoru. Niektóre systemy Tengwaru używają znaków diakrytycznych dla samogłosek, podczas gdy inne przedstawiają je za pomocą zwykłych liter. Na przykład w systemie Feanora zamiast pełnych liter używano tehtar.

Adaptacja do innych języków

Historia adaptacji do innych języków w Tengwarze jest bogata i zróżnicowana, co widać w wielu sposobach zapisu tego języka. Alfabet tengwarski został zaadaptowany do różnych języków i stanowi wiele skrótów. W zależności od kontekstu, sposoby te mogą być stosowane także w innych językach. Adaptacja do innych języków w historii Tengwaru może być korzystna dla języków spoza rodziny Tengwaru, ale nie jest to jedyna metoda.

Na przykład alfabet Tengwaru był pierwotnie podzielony na cztery serie, z których każda reprezentuje różne części jamy ustnej i odpowiadające im wartości fonetyczne. Pierwsze dwie serie reprezentują dźwięki zębowe, a trzecia – podniebienne i welarne. Serie I i II reprezentują dźwięki zębowe i podniebienne, natomiast serie III i IV odpowiadają różnym strumieniom powietrza w jamie ustnej. Poza tymi seriami alfabet Tengwaru posiadał również serie I i II dla bezdźwięcznych głosek plosiwych.