Jeśli chcesz nauczyć się języka quenya, musisz spełnić kilka warunków wstępnych. Zanim nauczysz się mówić w tym języku, powinieneś zapoznać się z podstawami, takimi jak gramatyka i samogłoski. Musisz także poznać znaczenie słów i nauczyć się, jak je poprawnie akcentować. Ten artykuł pomoże Ci we wszystkich tych aspektach. Następnym krokiem jest praktykowanie języka poprzez słuchanie native speakera lub pobranie materiałów z kursu.

Gramatyka

Jeśli szukasz sposobów, aby nauczyć się mówić w języku Quenya, to dobrze trafiłeś. Pomimo podobieństwa do języka angielskiego, język Quenya ma unikalne zasady, które czynią go wyjątkowym. Po pierwsze, samogłoski wymawiane są tak samo, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. W piśmie samogłoski są jednak oznaczane znakiem diakrytycznym. Językiem mówionym jest Quenya, a pisanym – Tengwar. Większość spółgłosek jest taka sama jak w języku angielskim, z wyjątkiem jednej.

Dla ciekawskich – ten kurs pozwoli im dokładnie poznać gramatykę i strukturę języka Quenya. Wyjaśnione są nawet najbardziej elementarne terminy. Kurs nie jest przeznaczony dla osób posiadających wcześniejszą wiedzę lingwistyczną i wymaga poważnego zainteresowania nauką języka. Język Tolkiena podlegał ciągłym zmianom i opierał się na różnych gramatykach. Jednakże, pomimo lingwistyki języka, niewiele zmian wprowadzono do jego zasad i wymowy.

Samogłoski

Podczas gdy samogłoski w Noldorze były początkowo wymawiane jako r, hl w starszej Quenyi, samogłoski w języku Exilic były pisane jako halla. Może to wynikać z tego, że Noldorowie używali samogłoski, która je poprzedzała, i wymawiali swoje r, hl i hk odpowiednio jako r, l i hk. Samogłoska „z” jest również powszechnie kojarzona z samogłoską t.

Wymowa samogłosek w języku quenya zależy od struktury samogłoskowej słowa, co można ustalić, analizując słownictwo i nazewnictwo. System pisma Quenya łączy fonologię z osobliwościami, dzięki czemu przy odrobinie wprawy można określić strukturę sylab. Poznanie wymowy języka jest najlepszym sposobem na nauczenie się czytania i pisania tekstów Quenya.

Skład na pierwszą sylabę

Angielskie słowo stress on the first syllable of quen, or qenya, zostało zdefiniowane przez Tolkiena jako akcent na pierwszej sylabie. Pierwotnie akcent we wszystkich słowach był na pierwszej sylabie, ale później został przeniesiony na przedostatnią sylabę w przypadku słów o trzech lub więcej sylabach. Ogólnie rzecz biorąc, to druga sylaba jest najbardziej akcentowana.

Przy prawidłowej wymowie akcent na pierwszą sylabę queny jest przewidywalną cechą języka. Istnieje sześć miejsc artykulacji spółgłosek: zębowy, wargowy, podniebienny i zębodołowy. Akcent pojawia się na pierwszej sylabie częściej niż w innych językach eldaryńskich. Akcent na drugiej sylabie jest odwrotny niż na pierwszej.

Znaczenie słów

Nauczenie się wymawiania słów w języku Quenya wymaga trochę praktyki. Ponieważ język ten jest silnie fleksyjny, słowa mogą mieć wiele różnych znaczeń. Na przykład jedno słowo może mieć kilka różnych znaczeń, z których wszystkie wymagałyby przyimka w języku angielskim. Na przykład słowo alda może oznaczać „drzewo” w dwóch różnych formach: alda, „drzewo”, i aldasse, „drzewo”. Różnice te są ważne, ponieważ użytkownicy języka angielskiego używają przyimków, aby wskazać funkcję słowa. W przeciwieństwie do nich, języki fleksyjne nie używają przyimków.

W Quenya występują dwa rodzaje końcówek: -ya i -sa. Pierwsza z nich jest ogólną końcówką werbalną, oznaczającą „lizać coś raz”. Druga jest końcówką przymiotnikową i jest równie rzadka. Drugą końcówką jest -sa, oznaczająca coś, co zostanie zjedzone. W języku Quenya końcówka -ya jest najczęściej spotykana, a -sa najrzadziej.

Znane dialekty

Język Quenya ma kilka znanych dialektów. Większość ludzi posługuje się dialektem teleryńskim, który pierwotnie został błędnie przetłumaczony na język quenya. Quenya ma charakterystyczny alfabet zwany znakami feanorskimi. Ma też tajemniczy przypadek, który czasami nazywany jest przypadkiem „odpowiednim”. W języku Quenya występują też cztery różne formy numeracji. We Władcy Pierścieni najdłuższym fragmentem tekstu w języku Quenya jest poemat Namarie.

Język Quenya stał się w Śródziemiu językiem wysokiej klasy. Język Quenya funkcjonował podobnie jak łacina w średniowiecznej Europie, stając się powszechnie używanym w religii i nauce. Tolkien nazywał go „elfią łaciną”

Nauka z Duolingo

Prawdopodobnie słyszałeś o języku high valyrian, ale możesz się zastanawiać, o co w nim chodzi. Quenya jest językiem fikcyjnym, podobnym do sanskrytu i starożytnej greki. Choć raczej nie zobaczysz postaci mówiącej w tym języku w Grze o Tron, będziesz mógł poznać ten język, ucząc się go w Duolingo.

We Władcy Pierścieni Tolkien opisuje ten język na różne sposoby, co sprawia, że jest trudny do nauczenia. Choć te dwa języki są spokrewnione, Quenya ma większe znaczenie historyczne i więcej dokumentacji. Dlatego też nauka Quenya z Duolingo jest świetną opcją dla początkujących w nauce języka. Możesz nawet zacząć od nauki Elvish lub Sindarin i rozwijać swoją wiedzę w miarę postępów w nauce.