Jeśli słyszałeś kiedyś o języku Tengwar i jesteś ciekawy, jak się nim posługiwać, to zapewne słyszałeś o transkryptorze języka Tengwar. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie słyszałeś o tym języku, to w tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o tym wyjątkowym piśmie. Dowiesz się o czcionce Tengwar, notacji i Annatarze. Gdy poznasz te rzeczy, będziesz na dobrej drodze do nauki tego starożytnego języka!

Online Tengwar Transcriber

An Online Tengwar Transcriber pozwala czytać i transkrybować język Hobbita. Oprogramowanie wykorzystuje różne rodzaje czcionek, w tym Tengwar Cursive i Roman. Do każdej czcionki dołączona jest instrukcja i przewodnik wymowy. Program jest bezpłatny do użytku osobistego, ale wersja dla deweloperów kosztuje 29,95 USD. Dostęp do podręcznika można uzyskać w prawym górnym rogu interfejsu. Prace Christophera Tolkiena i Johna Ronalda Reuela są chronione prawami autorskimi ich wydawców.

Oryginalny program wykorzystywał edytowalne reguły do tworzenia transkrypcji Tengwaru. Obecnie program Tengwar Transcriber online korzysta z usług internetowych i jest kompatybilny z większością programów do transkrypcji. Inne programy do transkrypcji mogą być używane z oTT, ponieważ wykorzystuje on pliki trybu. Online Tengwar Transcriber pozwala użytkownikom na wprowadzenie dokumentu Tengwar z zachowaniem łacińskiej pisowni i formatu bez konieczności zakupu czcionek. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach oprogramowania do transkrypcji dla tego języka.

Notacja Tengwar

Notacja Tengwar będzie w stanie rozpoznać różne dźwięki wydawane przez mówcę. Podstawowe glify tengwaru są pogrupowane według kształtu, a następnie podzielone na sześć rzędów artykulacji. Każdy rząd reprezentuje jeden dźwięk. W tabeli podano teoretyczne wartości każdego dźwięku, ale są one jedynie wskazówką. Rzeczywiste dźwięki mogą się nieznacznie różnić. Aby nauczyć się poprawnej wymowy każdego dźwięku, transkrybent programu Tengwar Notation powinien również znać tabelę tengwar.

Aby nauczyć się poprawnej wymowy każdego dźwięku, transkrybent programu Tengwar Notation musi zainstalować czcionkę tengwar. Czcionka ta została stworzona przez Dana Smitha i odwzorowuje znaki tengwar na punkty kodowe ISO 8859-1. Aby przekonwertować próbkę tengwaru na czcionkę Unicode, należy zainstalować cztery punkty kodowe. Czcionka ta jest dostępna na stronie Tengwar Feanora.

Czcionka Tengwar

Aby zainstalować program Tengwar Font Transcriber, należy pobrać i zainstalować bezpłatną wersję próbną. Po jej pobraniu i zainstalowaniu należy zainstalować czcionki. Czcionki te znajdują się w dodatku do Władcy Pierścieni. Następnie można zainstalować program TengScribe i rozpocząć konwersję tekstu. Przekonasz się, że program jest prosty w obsłudze i nie napotkasz żadnych trudności.

W niektórych przypadkach czcionka Tengwar zawiera tehtar, czyli dodatkowe symbole umieszczone nad lub pod każdą literą. Symbole te oznaczają samogłoski w niektórych trybach oraz skróty typowych kombinacji spółgłoskowych. Istnieje kilka szerokości pełnych liter, które są określane jako „tengwa”. Znak tehta jest przesunięty o jedną szerokość tengwa. Różne szerokości tengwa są reprezentowane przez różne tehtar. Ponadto różne tehtary mogą zawierać różne kształty liter, takie jak miękkie G i J.

Tengwar Annatar

Dla tych, którzy mają problemy z rozpoznaniem tekstu w innym języku, czcionka Tengwar Annatar jest świetnym rozwiązaniem. Ta czcionka jest bezpłatna i dostępna bez rejestracji. Została opublikowana 11 grudnia 2013 roku i należy do rodziny czcionek Regular. Do tej pory została pobrana 349 razy. Demo tej czcionki można znaleźć tutaj. Posiada ona również obsługę znaków alternatywnych. Ponadto można uzyskać plik PDF z przepisanym tekstem, korzystając z formatu pliku, poczty elektronicznej lub karty SD.

Kształty liter w języku Tengwar są oparte na wspólnym fonogramie. Istnieją dwa podstawowe kształty liter: telco (trzon) i luva (łuk). Niektóre litery tengwaru mają jeden lub dwa zaokrąglone łuki lub są podkreślone. Łuva może być pojedyncza lub podwojona. Łuva może być również otwarta, zamknięta lub zaokrąglona. Podwojenie łuku zmienia spółgłoskę bezdźwięczną w dźwięczną, podczas gdy podniesienie trzonu wskazuje na spółgłoskę z glottalizacją.