Tengwar to słowo z rdzeniem u góry. Łodyga to niewielka część Tengwaru, która oznacza otwór spiralny lub nosowy. Seria to jedna z czterech kolumn Tengwaru. Wszystkie litery znajdujące się pod serią są związane z literą na górze. Grupa to rząd słów, w którym znajdują się wszystkie wykonane w nim czynności. Poniżej znajduje się przewodnik po słowniku Tengwar.

Tecendil

W słowniku Tengwar znajduje się obszerna tabela, w której podano różne formy Tecendil. Najpierw podana jest formalna nazwa quenejska, potem forma numenejska, a następnie wyszczególnione są warianty elfickie i mannjskie. Odmiany tengwa są oddzielone ukośnikiem, ale czasami kreski oznaczają początkowe lub końcowe użycie litery. Odmiany te związane są z regionami północnymi i zapisywane są z tengwarem jako samogłoskami.

Słownik tengwarski wymienia najpierw podstawowy tengwar, a w drugim rzędzie wariant nosowy (anto). W wierszu trzecim wymieniono przydechową wersję podstawowego tengwaru (harma) oraz przydechowy wariant tecendil (har), wymawiany jako „ch” w church i loch. Słownik zawiera również kilka haseł leksykalnych, które odnoszą się do użycia tecendilu.

Skryptografia valmarska

System pisma Tengwar jest najczęściej stosowanym systemem opisu języków Wolnych Ludów Śródziemia. Jego historia sięga pierwszej publikacji Władcy Pierścieni. Na przestrzeni wieków używało go wiele różnych ras, w tym hobbici. Tolkien używał tengwaru także do zapisu języka Ardy. Jego cechy są podobne do cech pisma feanoriańskiego i rumiliańskiego.

W alfabecie valmarskim są dwadzieścia cztery podstawowe litery, czyli telcos. Każda z nich składa się z trzonu i co najmniej jednego luva (łuku). Każdej telcos przypisany jest pewien tryb, czyli zastosowanie, oparte na jej wymowie. Niektóre tryby mapują samogłoski na znaki diakrytyczne, podczas gdy inne mapują podstawowe spółgłoski na /kw/. W niektórych słownikach tengwaru używa się zarówno pisma tengwar, jak i walmara, dlatego czcionki są różne.

Czcionki Tecendil

Czcionki Tecendil dla słownika tengwaru to doskonały wybór do celów akademickich. Naukowy ton tych czcionek sprawia, że szczególnie dobrze nadają się one do użytku akademickiego. Tengwar został wymyślony przez Feanora w roku 1250 Pierwszej Ery Ardy, pod wpływem Sarati Rumila Loremastera. Feanor zaprojektował czcionki dla różnych języków Valinoru i opracował specjalne układy dla każdego z nich. Należą do nich Sindarin, pisany w stylu serii k, tryb Omatethar i tryb Beleriandu.

Podstawowe samogłoski języka Tengwaru są reprezentowane przez telco (łodyga) i luva (łuk). Litery Sarati przypominają kształtem telco/luva z języka Tengwar, co sugeruje, że ten starożytny system pisma mógł być inspirowany alfabetem egipskim. Telco może być normalne, podniesione lub skrócone, a luva może być pojedyncza lub podwójna.

Słownik Tecendil

Słownik Tecendil jest angielskim tłumaczeniem hiszpańskojęzycznego DIC. W aplikacji użyto wariantu skrótu tengwa, z otwartą kropką pod najmniej znaczącą cyfrą. Ponadto pisma Christophera Tolkiena w języku tengwa są bardziej precyzyjne pod względem regionalnym. Tecendil obsługuje kilka stylów transkrypcji, w tym ortografię westrońską i tryb pełny.

Tecendil transkrybent

Tecendil transkrybent dla Tenqwar to potężna aplikacja, która obsługuje transkrypcję długich tekstów i jest zgodna z większością czcionek Unicode. Używa systemu kerningu i znaków diakrytycznych o zerowej szerokości. Umożliwia również określenie ligatur dla trudnych miejsc. Program do transkrypcji Tecendil dla słownika Tengwar jest dostępny na NPM jako zminifikowany pakiet.

Przy korzystaniu z programu do transkrypcji Tecendil można wybrać jeden z kilku trybów. Tryb pełny, oparty na języku tengwa, jest najczęściej używanym stylem w tej aplikacji. Dostępny jest również tryb pełny, w którym każda samogłoska jest przedstawiana osobno. Ponadto Tecendil posiada tryb ortograficzny Westron. Jeśli masz problem z wyborem pomiędzy różnymi trybami, możesz również wybrać tryb alternatywny: „ortograficzny angielski”.